The premier destination for premium products

Jak zadbać o psa na długich dystansach

Jak nie zniszczyć psa przy długich biegach

Návody Vybavení / 12. 06. 2015 Šimon Cipro

Wybierasz się na długie zawody z psem albo samotną niedzielną przechadzkę? Planujesz wycieczkę w góry, a może jesteś namiętnym psiarzem-turystą? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą osiągnąc lepszy wynik wyścigu i utrzymają psa w dobrej kondycji i bez problemów zdrowotnych.

Wybraliśmy trzy obszary, które są jednymi z najważniejszych. Nie chodzi tu jedynie o wydajność, ale też o długotrwałe zdrowie Twego psiaka. Oto one:

 • Jak odpowiednio nawodnić psa
 • Jak dbać o łapy
 • Jak zapobiec przegrzaniu

Właściwe nawodnienie jest alfą i omegą sukcesu.

Nawodnienie psa jest niezwykle ważne i zdecydowanie nie można go lekceważyć. Nie żyj przekonaniem, że Twój pies się sam napije. Przygotuj mu przed wyścigiem smaczny napój, który wypije do dna.

Jaką ilość płynów powinien wypić pies?

Najlepiej od 15 do 20 ml płynu na 1 kg masy. Oznacza to, że pies o wadze 30 kg dostanie około 500 ml płynu. Według tego wskazania, pies powinien mieć całodzienny dostęp do świeżej wody. Oczywiście nie jest to możliwe podczas podróży na zawody, a na miejscu też często bywa z tym problem (adrenalina działa tak na nas, jak i na psa, zapominamy o wodzie, brakuje nam czasu albo pies po prostu nie chce pić), tym bardziej ważne jest właściwe nawodnenie psa.

 

Kiedy psa nawodnić?

Ogólnie mówiąc, płyn powinien być podany psu trzy godziny przed biegiem. Przed długim biegiem, np. dogtrekkingiem na 40, 50 km i więcej, dobrze jest dodać jeszcze jedną dawkę, około 24 godzin przed startem.

Czym nawadniać?

Płyn powinien skladać się z dwóch podstawowych składników: wody i energii. W przeciwieństwie od ludzi, psy nie potrzebują typowych napojów izotonicznych, ponieważ straty elektrolitów są u nich minimalne (nie pocą się). Zasadniczym zagadnieniem jest więc, w jaki sposób uzupełnić wodę, ale zarazem i energię. Dla psów najbardziej sprawdza się energia w formie tłuszczy. Możliwości jest więcej (patrz poniżej), ale z naszego doświadczenia najlepsze wyniki wykazał produkt FitDog Energy. Jest to proszek, który wymieszasz z wodą, po czym od razu możesz serwować swojemu psu.

Jak zachęcić (czy też zmusić) psa do wypicia płynu aż do dna?

Smak FitDog jest dla wielu psów tak atrakcyjny, że nie potrzebują nic więcej i wypiją każdą ilość. Jeśli zrezygnujesz z tego produktu lub Twój pies nie chce go pić, możesz dodać do czystej wody lub już przygotowanego FitDog, jakiegoś „smaczka”. Na każdego psa może zadziałać coś innego. Już podczas zwykłych treningów wypróbuj, co działa na Twojego psa. Poniżej podajemy kilka przykładów:

 • Namoczona garść granulek (wody/ przygotowanego koktajlu FitDog powinno być wystarczajaca ilość, patrz wskazówki wyżej)
 • Kielka łyżek konserwy mięsnej
 • Wywar mięsny (bez soli)
 • Rozpuszczony smalec

 

Dbanie o łapki

Najlepszy czeski maszer, Radek Havrda, twierdzi: „Troska o łapy jest dla mnie najtrudniejszym zadaniem na długich trasach.” Łapy to wyzwanie dla wszystkich miłośników długich biegów z psem. Tym bardziej, jeśli często biegasz po asfalcie lub innej twardej i ostrej powierzchni. Dla psich łap to nie jest idealna trasa, ale przy odpowiednim ich potraktowaniu nie musi to być problem. Poniżej kilka porad, jak uniknąć problemów:

Buty nie powinny być pominięte w wyposażeniu przez żadnego miłośnika psów

Łapy psa można ochronić butami. W większości przypadków nie ma sensu ubierać butów tylko prewencyjnie. Ale ważne jest, aby posiadać przy sobie cztery psie buty, aby w poniższych sytuacjach móc interweniować:

 • W ostatnim czasie i tuż przed zawodami, pies miał zranioną łapę – założ mu but na całe zawody lub kontroluj łapę częściej i wykorzystaj buta przy najmniejszych objawach
 • Część trasy biegnie po bardzo ostrej powierzchni – użyj buty tylko na tę część trasy
 • Podczas zawodów pies zacznie kuleć, interesować się łapą, odciążać ją lub zmienia mu się sposób ruchu, do którego jesteś przyzwyczajony. To może oznaczać, że coś jest nie w porządku. Łapa może być zraniona między palcami lub może być „przechodzona”. W takim przypadku nie pojawia się krew, ale psa może to boleć. To jest ta chwila, kiedy przydaje się but. Założenie go złagodzi ból i zapobiegnie poważeniejszemu obrażeniu.

 

Jak wybrać odpowiedni but?

Aby wybvrać buty, wyobraź sobie, że psia łapa otwiera się jak wachlarz przy każdym kroku. Dlatego but musi być dostatecznie duży, aby nie utrudniał swobodnego ruchu. Psy od urodzenia przyzwyczajone są do bezpośredniego kontaktu z podłożem. Z tego względu, im delikatniejszy materiał buta, tym łatwiejsze jest jego zaakceptowanie. W praktyce oznacza to znalezienie kompromisu pomiędzy materiałem, który jest dość odporny, ale nie gruby, a przy tym jest wygodny. Ten but sprawdza się wspaniale na trasach dogtrekkingowych.

Należy uważać na buty z podeszwą gumową lub inaczej utwardzoną i niepoddającą się dotykowi. Z początku wyglądają zachęcająco, ale nie umożliwiają fizjologicznej funkcji łapy (patrz wyżej) i wyrządzają więcej szkody niż pożytku!

Co zrobić z psimi łapami po zawodach?

Po ukończonych zawodach posmaruj łapy specjalną maścią lub awaryjnie uzyj zwykłej wazeliny z apteki. Na posmarowaną łapę załóż czysty but i pozostaw na kilka godzin lub nawet całą noc. Jeśli Twój pies nie przyzwyczaił się jeszcze do butów, nanieś maść nie zakładając butów. Przypilnuj przez chwilę, aby pies nie olizywał maści. Tym zabiegiem pielęgnacyjnym przyspieszysz regenerację skóry. Wszyscy najlepsi maszerzy dbają w ten sposób o łapy po każdym treningu czy zawodach.

Uważaj na przegrzanie

Przegrzanie psa to obawa każdego właściciela. Tutaj nie chodzi już tylko o wynik, ale o zdrowie psa. Do przegrzania łatwo dochodzi przy dużej wilgotności powietrza. Nie lekceważ też temperatur około 15- tu stopni, w których pies też się może przegrzać, chociaż dla Ciebie pogoda jest przyjemna. Przegrzaniu unikniesz poprzez:

 • Nawadnienie: oprócz nawodnienia przed zawodami, podczas długich biegów ważne jest nawadnianie co 2-3 godziny.
 • Regularne schładzanie psa wodą – Na trasę weź ze sobą minimalnie 1 litr wody, którą użyjesz do schłodzenia psa. Polej jego głowę i uszy wodą, wetrzyj ją do sierści na ciele.
 • Spowolnienie na słońcu, robienie krókich przerw. W cieniu pies pobiegnie znowu szybciej, a stratę odrobicie.
 • Zatrzymaj się zawsze, gdy na trasie objawi się zbiornik wodny czy rzeczka, pozwól psu się napić i schłodzić łapy. Nie bój się puścić psa do wody albo go polać. Schłodzenie w chłodnej wodzie jest dla psa cenniejsze niż miska z wodą, doda mu więcej energii na pokonywanie kolejnych kilometrów. Krótki przystanek przy wodzie może potrwać 30 sekund, a w finale doda energii i zapewni lepszy wynik.

Brzmi to skomplikowanie? Nie bój się, nie jest. Szybko przekonasz się, że żaden z powyższych punktów nie zajmuje dużo czasu i nie kosztuje wielkich pieniędzy. Poprawi jednak wydajność i odciąży Twojego psiego partnera. Zadowolenie całego zespołu jest przecież najważniejsze.